Windows Server 2012 R2 Üzerinde Active Directory Kurulumu ve Yapılandırması

Merhabalar. Bu makalemizde Windows Server 2012 R2 Üzerinde Active Directory kurulumu ve yapılandırılmasını gerçekleştireceğiz.Bildiğiniz üzere Server 2012 R2 ile dcpromo komutu ile ADDC kurulumu ve kaldırma işlemi yapılamıyor.Windows Server 2012 R2 ile Active Directory Kurulumu Server Manager içinde Add Roles and Features menüsünden yapılıyor.

addc-kurulum1

Karşılama ekranında Next diyerek ilerliyoruz.

addc-kurulum2

İnstallation Type ekranında “Role-based or feature-based installation” seçip Next ile ilerliyoruz.

addc-kurulum3

Server Selection ekranında DC’mizin kurulacağı server’ı seçmemiz isteniyor.Biz tek server olduğu için Next diyerek ilerliyoruz.

addc-kurulum4

Server Roles da “Active Directory Domain Services” seçip gelen feature ekranın da “Add Features” e tıklıyoruz ve Next ile devam ediyoruz.

 

addc-kurulum5

Features bölümünde eklemek istediğimiz bileşenler görüntülenir.Biz hiçbir şey seçmeden Next diyoruz.

addc-kurulum6

AD DC bölümünde ise Active Directory ile ilgili bazı tavsiyeler görüntülenir.Next diyerek ilerliyoruz.

addc-kurulum7

Confirmation bölümünde kurulumu onaylanmadan server içerisine hangi bileşenlerin kurulacağı görüntülenir.Install diyerek onaylarak kurumulu başlatıyoruz.

addc-kurulum8

Kurulum tamamlandığında servera hangi bileşenlerin kurulduğu raporlanır.Close diyerek kapatıp serverımızı yeniden başlatıyoruz.

addc-kurulum9

 

Sistemimiz yeniden başladıktan sonra Server Manager‘a girerek Notification bölümden Promote this server to a domain controller seçeneği seçilerek AD DC mizi yapılandırma işlemine başlıyoruz.

addc-kurulum10

Karşımıza Active Directory Domain Services Configuration Wizard Paneli açılıyor.Bu paneldeki Deployment Configuration menüsünde Add a New Forest seçeneğini sıfırdan yeni bir forest oluşturmamızı sağlar.Add a domain controller to an existing domain ile var olan domain üzerine Aditional Domain kurmak için kullanılır. Aditional Domain‘i ilerleyen makalelerimizde anlatacağız. Add a new domain to an existing forest seçeneğinde ise var olan bir forest yapısının içine yeni bir domain kurmak için kullanıyoruz. Biz burada yeni bir forest oluşturacağımız için Add a new forest seçeneğini seçerek root Damain Name kısmına belirleyeceğimiz şirket kurum dernek vs ismini giriyoruz. Örneğin(firma.local , kurum.local). Buradaki isimin internet adresine benzediğini farketmişsinizdir. Aslında mantık internetle aynı.Domainimize dahil edeceğimiz bilgisayarlar bu adres sayesinde DNS servisini kullanarak serverımıza erişecek.Buradaki dikkat edilmesi gereken diğer husus ise noktadan sonra kullanılacak olan uzantının local olarak tercih edilmesidir, .net  .com vb uzantılar internet dünyasında kullanıldığından dolayı , bu uzantıları kullanmamaya özen göstermeliyiz.

addc-kurulum11

Karşımıza gelecek Domain Controller Options Menüsünde Domain ve Forest Function Levellerimizin hangi işletim sisteminde çalışacağınız belirtiyoruz.Directory servisimizi Restore etmemiz için bizden şifre istiyor.Komplex bir şifre vererek devam ediyoruz.

addc-kurulum12

DNS Options bölümden Next diyerek ilerliyoruz.

addc-kurulum13

Additional Options’ta NETBİOS ismini önerilen olarak devam ediyoruz.

addc-kurulum14

Paths bölümde AD DC mizin Veritabanının,Log dosyalarının ve SysVol dosyalarının saklanacağı yeri belirtiyoruz.

addc-kurulum15

Review Options da yaptığımız ayarlarla ilgili özet bilgiler yer alıyor.Next diyerek devam ediyoruz.

addc-kurulum16

Prerequisites Check kısmında herhangi bir hata olup olmadığı görüntülenir.Install diyerek yapılandırmayı kuruyoruz.

addc-kurulum17

Kurulum işlemi  bittiğinde Administrative Tools yardımıyla Active Directory Domain Services rolümüzü yönetmeye başlayabiliriz.

addc-kurulum19

 

 

Sıradaki makalede görüşmek üzere hoşçakalın.

Serkan Gözen

 

 

 

 

 

 

 

 

2 thoughts on “Windows Server 2012 R2 Üzerinde Active Directory Kurulumu ve Yapılandırması

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir