Corel Draw Graphic Suite X6 (Edit Menüsü)

Merhaba Sevgili Arkadaşlar, bu yazımızda da CorelDraw Graphic Suite X6 Edit menüsü altında bulunan sekmeleri açıklıyoruz…

Edit menüsü adından da anlaşılacağı üzere düzen menüsüdür. Yaptığımız işlemleri geri alma ileri alma, barkod ekleme, çoğaltma, kolonlama gibi işlemleri bu menü üzerinden yaparız. Tek tek menü altında bulunan alt menüleri inceleyim.
Undo : Geri alma işlemini gerçekleştirdiğimiz alt menüdür.Kısayolu diğer programlarda da kullandığımız gibi CTRL+Z dir.Burada en son yaptığımız hareket neyse onu adıyla birlikte anıldığını görüyoruz. En son yaptığım işlem nesneleri hareket ettirmek olduğu için undo move şeklinde karşıma çıkmakta,rectangle tool ile çizim yaptığımızda undo create olacaktı. Burada geri alma işlem sayısını siz belirleyebilirsiniz. Daha sonraki makalelerimizde bu konuya değineceğim.
Redo : Klavye kısayolu CTRL+SHIFT+Z : Yapılan işlemi ileri doğru alır.
Repeat Move : Klavye kısayolu CTRL+R : En son yapılan işlemi tekrarlamak istediğimizde kullanırız.
Cut : Kısayolu CTRL+X : Kesme işlemi
Copy : Kısayolu CTRL+C : Kopyalama işlemi
Paste : Kısayolu CTRL+V : Yapıştırma işlemi
Paste Special : Daha önce başka bir programdan kopyalanmış nesneyi özel olarak yapıştırma işlemini gerçekleştirir.
Delete : Kısayolu DEL : Silme işlemi
Symbol: Seçtiğimiz bir nesneyi sembol olarak kaydetmemizi. Kaydettiğimiz yada hazır olarak bulunan semboller üzerinde değişiklik yapmamızı sağlayan alt menüdür.
Duplicate : Kısayolu CTRL+D : Seçilen nesne yada nesneleri çoğaltır. Örneğin bir kare çizdiniz ve Edit menüsü altındaki duplicate yada CTRL+D ile çoğalttınız. Eğer CTRL+D ye basmaya devam ederseniz bir önceki kopyalama işleminiz ile eşit aralıklarda kopyalama yapmaya devam edebilirsiniz. Bu yöntemle bulmacalar hazırlayabilirsiniz Açıklama: ;)Tabi ileride yayınlayacağımız derslerde kolay yoldan bulmaca oluşturmayı da sizlere anlatacağım.
Colone : Seçtiğimiz nesneleri tekrar kopyalayıp çoğaltmaya yarar.
Copy Properties From : Seçilen bir nesneye başka bir nesnenin özelliklerinin kopyalanmasını sağlar. Tıkladığımızda aşağıdaki ekran açılır.

Buradan seçili nesnenin hangi özelliklerini taşımak istediğimizi belirleriz.Ben tüm özellikleri taşımak istedim. Tüm kutucuklara tıkladım, ok dedim çıktım. Ekranda seçmek istediğimiz nesneyi gösteren bir ok işareti çıkacak ve seçtiğimiz nesnenin özelliklerini seçili nesneye aktaracak.
Step and Repeat : Kısayolu CTRL+SHIFT+D : Çoğaltarak yerleştirme işlemi yapmamızı sağlar. Tıkladığımızda ekranın yan tarafında aşağıdaki panel belirir.

Bu panelde nesneyi yatay  (horizontal) veya dikey (vertical) eksenlerde kaçar mm hareket ettireceğimizi, yukarı mı aşağı mı hareket ettireceğimizi seçer ve kopya sayısını girerek “Apply” butonuna tıklarız.
Overprint Outline : Anahat çizgisinin üzerine baskı olanağı sağlar.
Overprint Fill :  Ana dolgu üzerine baskı olanağı sağlar.
Overprint Bitmap : Bitmap üzerine baskı olanağı sağlar.
Object Hinting : Bu alt menü ile vektör görüntüyü piksellere yumuşatarak oturtma işlemini gerçekleştirir.Bu etkiyi görmek için piksel görünüme geçip pikselleri görebilecek kadar yakına  zoom yaparak nesnelerin object hinting özelliğini açıp kapatman gerekir.
Select All : Bu özellik ile çalışmanızdaki tüm nesneleri , textleri,  klavuz çizgilerini  ve ya düğümleri tek tıklama ile seçebilirsiniz.

Find and Replace : Nesneleri istenen özelliklere göre bulur ve değiştirmeyi sağlar.

Yukarıdaki görselde find and replace özelliğinin altında kategorilere ayrılmış olduğunu görüyoruz.
Find Objects  :Seçilen özelliklere göre çalışma alanımızdaki nesnelerin bulunmasını sağlar
Replace Objects : Seçilen özelliklere göre çalışma alanımızdaki nesnelerin değiştirilmesini sağlar
Find Text  :Seçilen özelliklere göre çalışma alanımızdaki yazıların bulunmasını sağlar

Replace Text :
 Seçilen özelliklere göre çalışma alanımızdaki yazıların değiştirilmesini sağlar
Recent Search : En son yaptığımız bul ve yer değiştir özelliğini tekrar yapmak istersek kullanırız.
Insert Barcode : CorelDRAW programının en güzel özelliklerinden biridir. Programın kurulumu esnasında eğer barkod özelliğini seçtiyseniz çalışma alanınıza barkot numaraları ekler.
Insert new object :  Çalışma alanınıza yeni bir nesne eklemenizi sağlar.
Links : Çalışma alanımızda seçtiğimiz nesnenin harici bir kaynağa bağlantı kurmasını sağlar
Object Properties :  Kısayolu ALT+ENTER : Çalışma sayfamızda seçtiğimiz nesnelerin özellikleri ile ilgili bilgi verir. Tıkladığımızda object properties paneli açılır.

Bu panelde  de seçilen nesnenin dış çizgileri, dolgu rengi, varsa link bağlantısı vb. özelliklerini görebilir ve değiştirebilirsiniz. Diğer yazılarımda görüşmek üzere…

www.ituzmani.com
Tayfun ŞENOĞLU / Grafik Tasarım Uzmanı
tayfunsenoglu@gmail.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir